Biokaasubussi © Jyväskylän kaupunki
Keski-Suomen liitto edistää alueellista jätteiden kierrätystä ja hyötykäyttöä. Yhtenä painopisteenä tässä osahankkeessa on biokaasun tuotannon ja käytön edistäminen.
Hankkeessa on muun muassa selvitetty Keski-Suomen kotitalouksien sekajätteen koostumusta. Tavoitteena on saada sekajätteen joukkoon päätyvien hyödynnettävien jätejakeiden määrä mahdollisimman pieneksi.
Liikenne kestävälle pohjalle biokaasun siivin
Biokaasun tuotanto ja käyttö, erityisesti liikennekäyttö, on Keski-Suomessa hyvässä nosteessa. Biokaasun tankkaussaemien verkosto on laajentunut Mustankorkea Oy:n ja Gasum Oy:n toimesta. Tavoitteena on saada Keski-Suomeen 5000 biokaasua hyödyntävää henkilöautoa hankkeen päättyessä. Lisäksi raskas liikenne voisi hyödyntää biokaasua huomattavasti nykyistä enemmän.
Biokaasuun liittyvää viestintää voi seurata esimerkiksi Biokaasu Keski-Suomi -Facebook sivulla.
Hankkeessa ovat rahoittajina mukana myös Mustankorkea Oy, Sammakkokangas Oy ja Gasum Oy.
Osahankkeen aikataulu
Lisätietoa
- Outi Pakarinen, projektipäällikkö, etunimi.sukunimi@keskisuomi.fi, Twitter: @Outi_Pakarinen
- Hannu Koponen, kehittämispäällikkö, etunimi.sukunimi@keskisuomi.fi, Twitter: @HTKoponen
Lisää aiheesta